Ezen a héten szombaton (23-án) a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is sok szeretettel vár mindenkit a Föld napján, a tettyei romoknál felállított pavilonjában, 10 órától 17 óráig.
A tanulmányút programja itt megtekinthető:
A szakmai nap programja innét letölthető:
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság – hasonlóan a 2021. évihez – idén is online formában hirdette meg az immár hagyományosnak tekinthető gátőrfutását. A Víz Világnapján, azaz március 22-én indult verseny 2022. április 22-ig, a Föld Napjáig tart.
Lehet csatlakozni!
Dr. Nagy Gábor, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság felszíni vízkészlet-gazdálkodási referense tart előadást Vízgyűjtő gazdálkodás és modellezés címmel a bonyhádi Völgységi Múzeum Víz Világnapi rendezvényén, március 23-án (szerdán) 15.30 órától.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete Konferenciát közvetít, Klub Napot szervez 2022. március 25-én pénteken 11.00 - 13.00 óra között, ahol online formában tekinthető meg a Magyar Hidrológiai Társaság országos szakmai konferenciája a felszín alatti vizekkel való gazdálkodásról.
Március 10-én nyílt meg az a kiállítás, mely az Ormánság rejtőzködő kincseit mutatja meg Mánfai György fotóművész lencséjén át. A kiállításnak a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközpontja adott helyet Szaporcán.
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Pécsi Akadémiai Bizottság Műszaki és Földtani Tudományok Szakbizottsága Vízgazdálkodási Munkabizottsága, valamint a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete jelölőbizottság-választással egybekötött előadóülést szervez 2022. január 26-án (szerdán), 13 00 órai kezdettel.
40 év után újra Országos Védelmi Gyakorlatot tartott a vízügy a szolnoki Milléren, több mint 250 vízügyes részvételével, melyen a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei is részt vettek ...
A Hidrológus Klub keretében – mely a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete és a DDVIZIG közös rendezvénye – a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Hidrobiológiai Tanszéke 2021. október 28-án (csütörtökön) mutatta be a projektet és az alkalmazást.
Az eseményre 2021. október 27-én (szerdán) Pécs Város szennyvíztisztító telepén került sor, melyre a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is meghívást kapott.
Korábbi eseményekOrdacsehi szivattyútelep rekonstrukciója
Projekt célja:
A projekt fő célja az Ordacsehi szivattyútelep energia hatékonyságának javítása, üzembiztonságának fokozása, amely hozzájárul a belvízkárok mérsékléséhez.
Projekt bemutatása:
A Balaton déli partja mentén a Dél - balatoni belvízvédelmi szakaszon hat jelentős belvízöblözet található. Már korábban kezelésünkben volt a Balatonlellei szivattyútelep, 2014-ben a vízi társulatoktól vagyonkezelésünkbe került további négy belvízvédelmi telep: Ordacsehi, Balatonőszöd, Szántód, Zamárdi. A társulatoktól átvett szivattyútelepek állapota nem volt megfelelő, ezért a biztonságos üzemeltetéshez szükségessé vált a teljes körű felújítás.
Az Ordacsehi szivattyútelep tulajdonosa a Magyar Állam, kezelője 2014 óta a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. A szivattyútelep a Balatonboglár 2197/6 hrsz. ingatlanon helyezkedik el.
Az Ordacsehi szivattyútelepen jelenleg az 1970-es évek elején gyártott 2 db CLW 350 és ugyancsak 2 db CLW 500 típusú gépegység biztosítja a 2,0 m3/s - os maximális kapacitást. A szivattyúegységek hidraulikus és elektromos részei az eddig elvégzett karbantartások-javítások ellenére további, rendszeres ellenőrzésre és javításra szorulnak, ezért az üzemeltetés műszaki szempontjai mellett, a költséghatékonyságot is szem előtt tartva a 2014-2020 közötti ciklusban cél a jelenlegi gépegységek korszerűbb, megbízhatóbb, azonos teljesítményű és vízszállító kapacitású szivattyúkkal való kiváltása, biztosítva ez által a belvízöblözetben képződő többletvizek zavartalan átemelését a végső befogadó irányába.
A beépítésre váró gépegységek zökkenőmentes üzemeltetése érdekében szükséges vált a gépészeti berendezések felújítása, a teljes elektromos vezérlő-rendszer rekonstrukciója, a szivattyúépület külső és belső felújítása.
A beruházás az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia hatékonysági Program keretein belül valósult meg. Az Ordacsehi szivattyútelep rekonstrukciójának megvalósítása a KEHOP 1.3.0. „Belvízvédelmi szivattyútelepek fejlesztése” projekt keretén belül kerül megvalósításra.
A projekt jelenleg előkészítési szakaszban van, a pályázat tervezett benyújtása 2016. év I. féléve.
Projekt kedvezményezettje: Országos Vízügyi Főigazgatóság és a területi vízügyi igazgatóságok által létrehozott konzorcium.
A projektről további információk a belvizszivattyu.ovf.hu weboldalon olvashatók.