A vízgyűjtő területekre az elmúlt héten lehullott nagy mennyiségű csapadék következtében több magyarországi folyón is árhullám vonul le a napokban.
A Duna Múzeum és a Duna-Ipoly Nemzeti Park május 12-én szakmai napot tart iskolás csoportok számára, hogy felhívja a figyelmet a hazai erdőkben élő fákra és madarakra, valamint a természet és élővilág védelmére ...
Lázár munkaiban egyfajta mély zsigeri életöröm érződik; képei a színek ezerféle árnyalatára való rácsodálkozás, az egymáson való rétegek, a tiszta színek, a fehérek, a mély és élénk árnyalatok élvezete érződik ...
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság ebben az évben is részt vesz a Duna-Dráva Nemzeti Park szervezésében megvalósuló Föld Napi eseményen, a Tettyén. Szeretettel látunk mindenkit idén is a Föld napján, 2022. április 22-én (szombaton) 10 és 16 óra között a tettyei romoknál ...
A 2022. évhez hasonlóan még 2023-ban is online formában hirdeti meg hagyományos, Víz világnapi Gátőrfutását az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. A gátőrfutással továbbra is tisztelegni kívánnak a gátőrök előtt, akik természetes vizeink és vízkincsünk legjobb ismerői ...
2020 decemberében példátlan környezetkárosítás történt a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág szigetszentmiklósi szakaszán: ismeretlen tettes hatalmas mennyiségű olajszármazékot engedett a csapadékvíz-elvezető csatornába, amely a vízfelszínre kijutva felbecsülhetetlen károkat okozott a természetvédelmi oltalom alatt álló terület élővilágában.
Tisztelettel meghívom Önt, illetve a témában érdekelt kollégáit - kérem továbbítsa nekik a meghívást - a Víz Világnapja 2023 alkalmából megszervezett V. Hatékony Vízellátás Nemzetközi Konferencia szakmai fórumra ...
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar dékánja tisztelettel meghívja Önt ...
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Vármegyei Területi Szervezete és a Mecsekérc Zrt. közösen szakmai napot tart a MECSEKÉRC Zrt. aktuális tevékenységeinek bemutatása címmel ...
Korábbi eseményekA vízgyűjtő területekre az elmúlt héten lehullott nagy mennyiségű csapadék következtében több magyarországi folyón is árhullám vonul le a napokban.
A Víz Világnapja minden év március 22-én megtartott esemény. Célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére. A világnapot 1992-ben, a Rio de Janeiróban megtartott Nemzetközi Környezet és Fejlődés Konferenciát követően kezdeményezte az ENSZ közgyűlése, és legelső alkalommal egy évvel később, 1993-ban tartották meg. Idén éppen 30 éve ünnepeljük meg.
Hétfőn reggel elkezdődik a Velencei-tó vizének pótlása a Pátkai-tározóból. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság egy megkerülő csatorna kialakítását is végzi, amelyen keresztül a vízgyűjtőn lehulló csapadék hamarabb érhet majd a tóba. A sok esőnek köszönhetően a tározó vízminősége javul, a talaj telítődése miatt pedig veszteség nélkül jut el a víz a Velencei-tóba.
Az elmúlt időszak csapadékos időjárása árhullámokat hozott.
A vízgyűjtőkön az elmúlt két napban hullott csapadék árhullámokat indított el a Tiszán és mellékfolyóin, egyes szakaszokon I. fokú vagy azt meghaladó vízszint is kialakulhat az ár levonulásával.
Az idei évben is sor került a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vagyonkezelésében lévő vízkárelhárítási létesítmények őszi felülvizsgálatára.
A felülvizsgálat szakterületei kiemelten fókuszáltak a vízkárok elleni védekezésre.
Az utóbbi napok csapadékosabb időjárásának és a nagy folyók vízgyűjtőjéről érkező vízmennyiségnek köszönhetően mérséklődött az aszályhelyzet, emellett a szezonális öntözési igények is csökkentek, ezért a vízhiánnyal összefüggő védekezés már nem igényel országos koordinációt, lezárul a vízügy Országos Műszaki Irányító Törzsének működése. A munkát a területi vízügyi igazgatóságok helyi hatáskörben folytatják.
Az előttünk álló hétvégére előrejelzett csapadék stabilizálhatja a vízrendszereket. Nagy tavainknak továbbra is jó a vízminősége, de az előttünk álló három forró nap fokozott figyelmet igényel a vízügyes szakemberek részéről is.
Nagytavaink vízminősége az alacsony szintek ellenére továbbra is jó, az apadás azonban szinte mindenhol folytatódik. Az idei év első hét hónapjában jóval több vizet adtunk ki mezőgazdasági vízszolgáltatás céljából, mint az elmúlt években, de a visszatartott mennyiségnek köszönhetően a szerződéssel rendelkezők igényeit továbbra sem kell korlátozni.
Januártól július végéig csaknem 50 százalékos csapadékhiány halmozódott fel hazánkban, és a nagy folyóink vízgyűjtőin is jóval kevesebb eső esett az átlagosnál. A korábban betározott és visszatartott vízmennyiségnek köszönhetően az ivóvízellátás és a szerződött mezőgazdasági vízigények kielégítése is biztosított.
Folytatódik a csapadékszegény időjárás, de az öntözési menetrend keretében a vízigények továbbra is kielégíthetőek. Elkészült a Tisza vízmérlege az év első hét hónapjára.
A legutóbbi markáns hidegfront átvonulásával az aszályhelyzet rövid időre mérséklődött. A rendkívüli aszállyal sújtott területek nagysága a most következő napokban azonban ismét növekedni fog, a hétvégi csapadék kizárólag átmeneti enyhülést okozott. A hétvégén, a Tisza-tó felületére lehullott csapadék 1 napi vízigény kielégítésére volt elegendő.
Az előrejelzések szerint a Tisza vízgyűjtőjére is érkezik csapadék a hétvégén, bár ennek eloszlása még mindig bizonytalan. A vízügyes szakemberek célja az érkező mennyiség visszatartása, betározása.
A hétvégi front nem hozott annyi esőt, ami enyhítette volna a szárazságot, és a napokban sem várható jelentős javulás.
Ma reggel 8 órától a vízhiány elleni védekezési készültség keretében megkezdte működését a vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse (OMIT).
Budapest, 2022. 05. 13. – Elözönlötték a sajtót a szenzációhajhász címek és találgatások a Balatonnal kapcsolatban, amelyek durván torzítják a vízügyes szakemberek, szakértők hiteles nyilatkozatait. Az üdülési szezon előtt ezért hangsúlyozni kell, hogy a jelenlegi helyzet szélsőséges ugyan, de nem példa nélküli.
A Víz Világnapja minden év március 22-én megtartott esemény. Célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére. A világnapot 1992-ben, a Rio de Janeiróban megtartott Nemzetközi Környezet és Fejlődés Konferenciát követően kezdeményezte az ENSZ közgyűlése (pontosan 30 évvel ezelőtt), és legelső alkalommal egy évvel később, 1993-ban tartották meg.
Emlékpark átadásával ünnepli a Víz Világnapját a hazai vízügy. A Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság egykori szakaszmérnökségének helyén kialakított emlékhely létrehozását Dr. Hoffmann Imre, a Belügyminisztérium néhai közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkára kezdeményezte.
A „Vízvisszatartás és tájhasználat-váltás tervezése az Ős-Dráva Programban” elnevezésű beruházás 12,944 milliárd Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból valósult meg a Széchenyi 2020 Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében. (KEHOP-1.3.0-15-2016-00014)
Ahogy minden évben ezen a napon, ma elkezdődik a jégtörő flotta I. - vagyis legalacsonyabb - fokú jégvédelmi készültségben tartása, ami az időjárás függvényében legkésőbb március 1-jén zárul. A vízügyi szolgálat így gondoskodik arról, hogy a hajóparkja szükség esetén azonnal bevethető legyen.
Az idei évben is sor került a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vagyonkezelésében lévő vízkárelhárítási létesítmények 2021. évi őszi felülvizsgálatára. A felülvizsgálat szakterületei kiemelten fókuszáltak a vízkárok elleni védekezésre.
Az ICPDR (International Commission for the Protection of Danube River) azaz a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság koordinálásában a Duna-medence országainak sok száz szakértőjének bevonásával 2019-2020 között zajlott a 4. Közös Dunai Felmérés ...
Hogyan lesz elegendő és megfelelő minőségű víz Magyarországon?
Ezzel a kérdéssel foglakozik immár a harmadik Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv (VGT3), amely 2022-2027 közötti vízgazdálkodási intézkedési programot tartalmazza...
Az idei évben is sor került a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vagyonkezelésében lévő vízkárelhárítási létesítmények 2020. évi őszi felülvizsgálatára.
Elindult Baranya, Somogy és Tolna megyében is a „Tisztítsuk meg az országot!” program, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság működési területén.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság működési területén elindult a szemétgyűjtési akció, a „Tisztítsuk meg az országot!" projekt keretében
Tájékoztatás Víz Világnapi régiós események elmaradásáról ...
Tájékoztatás Víz Világnapi régiós esemény elmaradásáról.
Az eddigi igazgató, Márk László nyugdíjba vonulását követően, 2020. január 1-től Bencs Zoltán vezeti a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóságot. A szakember területi vízgazdálkodóként végzett 1985-ben, s attól kezdődően folyamatosan szerzett tapasztalatot és gyarapította tudását a vízüggyel foglalkozó szervezeteknél, többnyire azok vezetői szintjein. Kinevezésével most az ország harmadik legnagyobb területéért felelős vízügyi igazgatóság
első számú vezetője lett.
A tározó a régióba tervezett záportározók közül a legnagyobb kapacitással rendelkezik, így vízkárenyhítés szempontjából jelentős a szerepe. A Baranya-csatorna felső szakaszáról-, valamint a Kaszánya-patakon érkező árvizek visszatartását biztosítja. A beruházás a Széchenyi 2020 Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében vissza nem térítendő EU forrásból valósult meg, közel 2 milliárd forint értékben.
Befejezéséhez közeledik az „Aljmaski rit & Boros Drava” (HUHR/1601/2.2.1/0016) elnevezésű, magyar-horvát közös együttműködésben megvalósuló INTERREG projekt, melyet a projektpartnerek mintegy 1,34 millió eurós összköltségben valósítottak meg (ebből európai uniós támogatás 85%).
2019. januárjában befejezéséhez közeledik az INTERREG V-A Magyarország-Horvátország Együttműködési Program 2014-2020 keretében, mintegy 235 770,74 EUR Európai Uniós támogatással megvalósuló DRAWA elnevezésű projekt, melynek megvalósítása során a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a horvát hajózási ügynökséggel (Agencija za Vodna Putove) partnerségben közösen segítette a drávai vízi turizmus fellendítését.
Beruházás indult az optimális vízelosztásért
A „Vízvisszatartás és tájhasználat-váltás tervezése az Ős-Dráva programban” elnevezésű beruházás 13,4 milliárd Ft európai uniós forrásból valósul meg.
A Boros-Dráva medrében lerakódott nagy mennyiségű hordalék gátolja a vizek akadálymentes lefolyását, emellett a természeti környezet szempontjából sem kedvező a szerves anyagban feldúsult hordalék jelenléte. A horvátországi Hrvatske vode, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (DDVIZIG), a Horgász Egyesületek Baranya megyei Szövetsége (HEBMESZ), valamint a szintén horvát Zeleni Hrvatske szervezetek összefogtak a probléma megoldására.
2018. március 21-én a Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei megtartották szokásos éves ünnepségüket, melyre idén Szigetváron, a Vigadó dísztermében került sor.
A Baranya-csatorna mentén tervezett beruházás első lépésként egy vízrajzi mérőműtárgy készült el 2017 júniusában. A tározó melletti vízfolyás meder rendezése folyamatban van. A tározótér területének előkészítése befejeződött, így a tereprendezés tavasszal kezdődhet. A tározó a terveknek megfelelően az év végére készül el. A projekt a Széchenyi 2020 programon belül a „Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program” keretében valósul meg (KEHOP-1.5.0-15-2016-00007).
Sajtóközlemény
Megkezdődik a „Záportározó Építése A Baranya Csatorna Vízgyűjtőjén” elnevezésű beruházás kivitelezése (Kehop-1.5.0-15-2016-00007)
A fejlesztés eredményeként a Baranya csatornán levonuló árvízi vízhozamok csökkentése, valamint a Kaszánya-patakon érkező árvizek visszatartása valósítható meg, a tervezett tározó kialakításával. Az 1 907 000 000 Ft értékű, vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével megvalósuló beruházásnak köszönhetően csökken a térségben az árvízi károkozás mértéke, az aszályos időszakokban pedig biztosítható a víz pótlása, ezáltal kiegyenlítettebbé válik a vízgazdálkodás. A projekt kedvezményezettje az Országos Vízügyi Főigazgatóság és Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma. A projekt Magyarherte
2017. március 21-én a Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a fennállásának 100 éves évfordulóját ünneplő Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei centenáriumi rendezvényt tartottak Kaposváron, a Szivárvány Kultúrpalota dísztermében.
2016. március 23-án a Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei ünnepséget tartottak Pécsett, a Baranya Megyei Önkormányzat Papnövelde utcai dísztermében.
A projekt a Fekete-víz vízfolyáson - Baranya megyében az Ormánságban - Cún és Szaporca települések térségében valósult meg. A projekt célterületének számító szaporcai medernek a feltöltődése napjainkban is folytatódik. Vízutánpótlás hiányában a holtágban a vízzel borított területek, és így a vizes élőhelyek is fokozatosan visszaszorulnak. A mesterséges beavatkozások következtében kialakult kedvezőtlen folyamatok visszafordítása érdekében szükségessé vált a holtág megfelelő vízutánpótlásának biztosítása. A vízpótlás a Fekete-vízből duzzasztással tápcsatornán keresztül biztosítható.
Befejeződött a Dráván a hajózásra kijelölt 128,4 km-es magyar-horvát közös szakaszon beágyazódott tuskók és felhagyott kőművek eltávolítása. A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság horvát partnerével (Hrvatske Vode) közösen, közel 300 000 eurós támogatásból biztosította a hajózást veszélyeztető akadályok eltávolítását, így lehetővé téve a biztonságos vízi közlekedést.
A Magyar Kormány a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az EU Duna Régió Stratégia magyar irányítású 5., környezeti kockázatok kezeléséért felelős Prioritási területe útján segíti a 2014-ben rendkívüli károkat szenvedett Bosznia-Hercegovinát az árvizek megelőzésében
Rajz- és kisfilm-pályázat, gyaloglás a vízért és internetes vetélkedő két korosztálynak. Bár a Víz Világnapja csak március 22-én lesz, a www.vizvilagnap.hu internetes oldalt már mától böngészhetik az érdeklődők.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság európai uniós fejlesztés keretében mintegy 345 millió forintos beruházást hajtott végre a Pécsi-vízen és két mellékágán. A Pécsi-víz 8 km-, a Gerdei vízfolyás 2 km-, a Szabadszentkirályi vízfolyás 4 km hosszú szakaszán folytak kiviteli munkák.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Hrvatske vode (Horvát Vizek) vízgazdálkodással foglalkozó szervezettel közös projekt keretében közel 10 km-es töltésszakaszon építette ki, illetve újította fel a Dráva menti töltésen lévő koronaburkolatot, ami az árvízvédekezést és a kerékpáros turizmust egyaránt szolgálja majd. A projektzáró rendezvényre Horvátországban került sor 2014. december 11-én.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Hrvatske vode vízgazdálkodással foglalkozó szervezettel közös projekt keretében a magyarországi szakaszon közel 6 km-en épített ki koronaburkolatot a Dráva menti töltésen, ami az árvízvédekezést és a kerékpáros turizmust is egyaránt szolgálja majd. A projekt záró rendezvényére 2014. november 27-én került sor a horvátországi Sopje-ben, ahol a horvát partner az új kerékpárút szakaszra kerékpárversenyt is szervezett.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Hrvatske vode (Horvát Vizek) vízgazdálkodással foglalkozó szervezetek közös projekt keretében tűzték ki célul a Drávakeresztúri mellékág természeti értékének állapotmegőrzését, annak javítását, turisztikai értékének fokozását. A projektzáró rendezvényre Horvátországban került sor 2014. november 27-én.
A Vízügyi Tudományos Tanács, valamint az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szervezésében indult útjára áprilisban az a konferenciasorozat, mely előző állomásai - Nyíregyháza, Baja, Szeged, Gyula - után érkezik Pécsre. A rendezvénysorozat célja a szakmai egyeztetéseken és véleménycseréken kívül az Ágazat aktuális és jövőbeli feladatainak minél szélesebb körben történő megismertetése.