A 2022. évhez hasonlóan még 2023-ban is online formában hirdeti meg hagyományos, Víz világnapi Gátőrfutását az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. A gátőrfutással továbbra is tisztelegni kívánnak a gátőrök előtt, akik természetes vizeink és vízkincsünk legjobb ismerői ...
2020 decemberében példátlan környezetkárosítás történt a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág szigetszentmiklósi szakaszán: ismeretlen tettes hatalmas mennyiségű olajszármazékot engedett a csapadékvíz-elvezető csatornába, amely a vízfelszínre kijutva felbecsülhetetlen károkat okozott a természetvédelmi oltalom alatt álló terület élővilágában.
Tisztelettel meghívom Önt, illetve a témában érdekelt kollégáit - kérem továbbítsa nekik a meghívást - a Víz Világnapja 2023 alkalmából megszervezett V. Hatékony Vízellátás Nemzetközi Konferencia szakmai fórumra ...
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar dékánja tisztelettel meghívja Önt ...
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Vármegyei Területi Szervezete és a Mecsekérc Zrt. közösen szakmai napot tart a MECSEKÉRC Zrt. aktuális tevékenységeinek bemutatása címmel ...
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Pécsi Akadémiai Bizottság Műszaki és Földtani Tudományok Szakbizottsága Vízgazdálkodási Munkabizottsága, valamint a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Vármegyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek ...
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete "A Vízügy és az MHT aktuális helyzete" címmel előadóülést szervez 2023. január 25-én (szerdán) 13 órai kezdettel.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kara is ott lesz az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon.
Várnak minden érdeklődőt az NKE standjánál!
Korábbi eseményekA CÚN-SZAPORCA HOLTÁG VÍZPÓTLÁSA AZ ŐS-DRÁVA PROGRAM KERETÉBEN
A projekt a Fekete-víz vízfolyáson - Baranya megyében az Ormánságban - Cún és Szaporca települések térségében valósult meg. A projekt célterületének számító szaporcai medernek a feltöltődése napjainkban is folytatódik. Vízutánpótlás hiányában a holtágban a vízzel borított területek, és így a vizes élőhelyek is fokozatosan visszaszorulnak. A mesterséges beavatkozások következtében kialakult kedvezőtlen folyamatok visszafordítása érdekében szükségessé vált a holtág megfelelő vízutánpótlásának biztosítása. A vízpótlás a Fekete-vízből duzzasztással tápcsatornán keresztül biztosítható.
A Cún–Szaporcai holtág vízpótlása a Fekete-vízből történik, amelyhez duzzasztó műtárgy épült. Az Cúni duzzasztó alkalmas a 100 éves visszatérési idejű nagyvizek átvezetésére.
A víz a duzzasztóval egybe épített vízkivételi zsilipen keresztül jut az 1250 m hosszú tápcsatornába, végül a holtágba. A tápcsatorna vízszállító képessége 400 l/s. A tápcsatornán az átközlekedést 3 db áteresz biztosítja, ezen kívül 1 db halrács és 1 db vízrajzi mérőszelvény épült.
A vízpótlás megvalósítását biztosító műszaki létesítményeken kívül, a holtág vízszintjének, a környező területek talajvízszintjének, valamint a Fekete-víz és a tápcsatorna által szállított vizek mennyiségének mérésére monitoring létesítmények épültek (3 db vízmérce, 5 db talajvízfigyelő kút, 1 db vízrajzi mérő műtárgy).
A kivitelezést több körülmény nehezítette, négy alkalommal alakult ki az átlagosnál magasabb vízállás a munkaterületen, ezért a projekt teljes időbeli átütemezése vált szükségessé a sikeres megvalósíthatóság érdekében.
A projekt lényegesebb eredményei:
• A természetes eredetű lefolyásból származó víz visszatartásával és a holtágba való vezetésével biztosíthatóvá vált a víz meghatározó szerepének visszaállítása a térségben.
• A projekt kapcsán teljesül az ökológiai és természeti értékek megóvása, a vizes élőhelyek fenntarthatósága, az őshonos fajok megtartása.
• A projekt során megvalósított fejlesztések hozzájárulhatnak az elmaradott ormánsági térség felemelkedése szempontjából fontos turizmus és természeti környezet fejlődésének elősegítéséhez.
További információval Németh Gábor projektmenedzser áll rendelkezésre (72 506 319).